Архив | Մաթեմատիկա 5-րդ դասարան RSS for this section

Ամառային առաջադրանք մաթեմատիկա

Читать далее…

Տնային աշխատանք

Читать далее…

Ինքնաստուգում 10

Читать далее…

ինքնաստուգում 7

Читать далее…

Ինքնաստուգում 8

Առաջադրանք 1.
1/4+1/4=1/2
1/9+1/3=4/9
2/5+3/4=1  3/20
1/2+1/3+1/4=1  1/12
3/7+1/21=10/21
Առաջադրանք 2.
1-1/4=3/4
2/5-1/10=3/10
3/7-1/7=2/7
13/10-3/10=1
6/19-1/38=11/38
Առաջադրանք 3.
3/5×4/7=12/35
9/10×20/36=1/2
1/7×1/30=1/210
30/65×130/90=2/3
1/2×1/3×1/4=1/24
Առաջադրանք 4.
2/5:18/40=8/9
3/7:5=3/35
9/18:1/2=1
6/7:24/21=3/4
7/5=1  2/5

Գարնանյին արձակուրդ

  1. Գնացքի մի վագոնում 36 ուղևոր կա, իսկ մյուսում՝  դրա 5/6-մասը:  Ընդամենը քանի՞ ուղևոր կա այդ երկու վագուններում:
    36/6=6
    6×5=30
    30+36=66
    66
     
  2. A-ից B    ճանապարհը  900կմ: Միաժամանակ A կետից դուրս եկավ ավտոբուսը, որի արագությունը 40կմ/ժ է, իսկ B կետից մեքենան՝ 60 կմ/ժ արագությամբ:  Քանի՞ ժամ հետո  նրանք կհանդիպեն:
    40+60=100
    900/100=9
    9×40=360
    9×60=540
    540+360=900
    9
  3. Գծի՛ր ուղղանկյունանիստ, որի երկարությունը լինի 18սմ, լայնությունը՝ 2դմ, իսկ բարձրությունը՝ 21սմ: Հաշվի՛ր նրա ծավալը:

Հուշում.  1դմ=10սմ20x21x18=7560
7560

4. Ուղղանկյան երկարությունը 24 սմ, իսկ լայնությունը երկարության 2/3 մասը: Որքա՞ն է ուղղանկյան պարագիծը և մակերեսը:
24:3=8
8×2=16
P=(24+16)x2=80սմ
S=24×16=384սմ2

5.Կոտորակները կրճատիր

25/100=1/4

11/66=1/6

10/600=1/60

60/15=4/1

6.Կոտորակները համեմատիր

1/4 < 3/4

5/8 > 1/4

9/11 > 3/22

  1. Քանի՞  գրամ է  7կգ 800 գրամը:
    7800գ
  2. Քանի՞  րոպե է 1/12ժամը:
    5 րոպե
  3. Քանի՞ մետր է 2կմ  300մ-ը:
    2300մ
  4. Քանի՞ վայրկայան է 1/5 րոպեն:
    12վ

11. Ավտոմեքենան առաջին երեք ժամում անցավ 80կմ/ժ արագությամբ, իսկ հաջորդ երկու ժամում, յուրաքանչյուրում` 30կմ/ժ-ով արագ: Քանի՞ կմ ճանապարհ անցավ այդ 5 ժամում:
80+((80+30)x2+30)+(80+30+30)x2+30=250+280+110=640
640

12. Գտիր`

1մ-ի   1/5  մասը=200սմ

3մ-ի   1/50 մասը=60սմ

2ժ-ի   1/2 մասը=

4տ-ի  1/5 մասը=

10տ-ի 1/10մասը=1տ

13. Երկնիշ թվից հանում ենք իր թվանշանների գումարը: Եթե տարբերությունը երկնիշ թիվ է ստացվում, նորից նույն գործողությունն ենք կատարում՝ այդ թվից հանում ենք իր թվանշանների գումարը: Այդպես շարունակում ենք, մինչև տարբերությունը միանիշ թիվ ստացվի: Ինչ ես կարծում, որ միանիշ թիվը կստացվի:
9

Մաթեմատիկա ինքնաստուգում 2

1)    5823, 5436, 1125 թվերի գրառման մեջ աստղանիշի փոխարեն գրել այնպիսի թվանշան, որ ստացված թվերը բաժանվեն 9-ի:

2.Գտիր 56 և 98 թվերի ամենամեծ ընդհանուր բաժանարարը:
56-2             98-2          56=2x2x2x7
28-2             49-7          98=2x7x7
14-2                7-7           (56, 98)=2×7=14
7-7                   1
1

  1. Կատարել գործողությունները 632+172 ·(2660:19)
    2660/19=140
    140×172=24080
    24080+632=24712

4.1)   Գայանեն ունի մատիտների մի քանի տուփ՝ յուրաքանչյուրում
12-ական մատիտ:
Կարո՞ղ է արդյոք Գայանեն ունենալ ընդամենը՝
ա)35 մատիտ, բ)48 մատիտ, գ)72 մատիտ:

5. Գտիր 28 և 48-ի ամենափոքր ընդհանուր բազմապատիկ:
28-2        48-2              2x2x2x2x3x7=336
14-2         24-2              [28, 48]=336

7-7           12-2
1               6-2
                 3-3
                  1

  1.   A քաղաքից B քաղաք դուրս եկավ հեծանվորդը 12 կմ/ժ արագությամբ: 1ժամ անց B-ից A դուրս եկավ երկրորդ հեծանվորդը14 կմ/ժ արագությամբ և առաջինին հանդիպեց 2 ժամ անց:

ա)Գտնել A -ից B հեռավորությունը:

բ) A -ից B հասնելու համար առաջին հեծանվորդի ծախսած ժամանակը:

I հեծանվորդ-12կմ/ժ
II հեծանվորդ-14/ժ-գանց 1ժ հետո

հանդիպեցին-3ժ հետո
aքաղաք-bքաղաք=?հեռավորություն
aքաղաք-bքաղաք-Iհեծանվորդ=?ժամ

Լուծում
12×3=36 կմ
14×2=28 կմ
36+28=64 (a-bքաղաք)
60/12=5
64/12=5, 4մն
4×5=20
Պատ.՝a-bքաղաք 64կմ, I հասավ 5ժամ և 20րոպեից:

  1.   Գրիր այն ամենամեծ քառանիշ թիվը, որը բաժանվում է 4-ի և որի  բոլոր թվանշանները տարբեր են:
    9876

Ինքնաստուգում 1 Մաթեմատիակա

1.Հայտնի է, որ թիվը բաժանվում է 9-ի:Ինչ թվանշան պիտի գրված լինի աստղանիշի փոխարեն:
 4932, 4032, 7110, 3555, 2943:

2.Որոնք են կոչվում պարզ թվեր, գրիր առաջին 5 պարզ թվերը:
Պարզ թվերը այն թվերն են, որոնք ունեն ուղիղ 2 տարբեր բաժանարար: 2, 3, 5, 7, 11

3.Որոնք են կոչվում բաղադրյալ թվեր, գրիր առաջին 5 բաղադրյալ թվերը:
Բազադրյալ թվերը նրանք են, որոնք ունեն 2-ից շատ բաժանարարներ: 4, 6, 8, 9, 10

4.Թիվը վերլուծիր պարզ արտադրիչների`
86=2×43
350=2x5x5x7
3800=2x2x2x5x5x19
4=2×2

5.Նշիր թվերի ընդհանուր պարզ արտադրիչները:

25 և 75=5
12 և 48=3, 2
50 և 100=5, 2

6.Խորանարդի կողը 12 սմ է: Հաշվիր ծավալը:
%d0%b1%d0%b5%d0%b7%d1%8b%d0%bc%d1%8f%d0%bd%d0%bd%d1%8b%d0%b9

7.Ուղևորությունից առաջ  մեքենայի բաքի մեջ ավելացրել են 29 լ բենզին: Ուղևորության ընթացքում ծախսվել է 35 լ բենզին, ինչից հետո մնացել է 18 լ բենզին: Սկզբում քանի լիտր բենզին կար բաքում:

Լցրեցին-29լ
Ծախսվեց-35լ
Մնաց-18լ
Կար-?լ

 

Լուծում
35-29=6լ
6+18=24լ

Պատ.՝24լ:

8. Առանձնացրու՛ պարզ թվերը.

24, 102, 1011, 39, 23, 31, 47, 59, 734, 1, 53, 101, 998, 29:

9.Գրիր փոխադարձաբար պարզ թվերի օրինակ:
2, 3

Ձմեռային ուսումնական աշխատանք 2016թ. Մաթեմատիկա

  1.  Քանի՞  զույգ  բնական  թիվ կա, որ մեծ է  11-ից, բայց փոքր է 31-ից:
    12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30-10
  2. Առանձնացրո՛ւ  այն թվերը, որոնք ունեն գոնե երեք բաժանարար`
    12, 45, 67, 190, 11, 606, 607, 608, 609, 612, 13, 31:
  3. Գտի՛ր 14-ի և 56-ի ամենամեծ ընդհանուր  բաժանարարը:
    14
  4. Գտի՛ր 14-ի և 56-ի ամենափոքր ընդհանուր  բազմապատիկը:
    56
  5. Աստղանիշի փոխարեն այնպիսի թիվ գրի՛ր, որ հավասարությունը ճիշտ  լինի`

3424+256=3680
8730-8360=370
5x21=105
43+62=105
548-343=205
36x100=3600

  1. Գտի՛ր ամենամեծ եռանիշ զույգ թիվը, որը բաժանվում է 3-ի առանց մնացորդի:
    996
  2. Գտի՛ր  ամենափոքր քառանիշ թիվը,    որը բաժանվում է և՛ 3-ի, և 4-ի, և’ 5-ի :
    1020
  3. Լրացրու՛
    12կգ=12000գ
    13ժ=780ր
    100ց=10000կգ
    205կմ=205000մ
  4. Ո՞ր թիվը  15-ի բաժանելիս քանորդում և մնացորդում  կստացվի 10:
    160
  5. Թիվը բազմապատկեցին 10-ով և արդյունքը փոքրացրին 19-ով, ստացվեց` 81: Ո՞րն էր  սկզբնական թիվը:
    10
  6. Առանձնացրու՛ այն  թվերը, որոնք  9-ի. բազմապատիկներն են`
    1, 2, 3 , 24, 162, 1071, 39, 27, 31, 47, 53, 774, 4545, 678990, 31, 17, 21:
  7. Որքանո՞վ է 1-ից 100 եղած զույգ թվերի գումարը մեծ 1-100 եղած կենտ թվերի գումարից:
    50-ով
  8. Գտի՛ր  բոլոր երկնիշ թվերի  արտադրյալի վերջին թվանշանը:
    0
  9. Գծի՛րAB հատված: AB հատվածի վրա նշի՛ր երեք կետ: Քանի՞ հատված կառաջանա:
    10
    %d1%81%d0%bd%d0%b8%d0%bc%d0%be%d0%ba
  10. Հաշվ՛ր

530×206+10224:71  արտահայտության արժեքը:
530×206=109180
10224:71=144
109180+144=109324

17.12.2016թ. Մաթեմատիկա

Վարժ.972

Ամենամեծը ոչ, իսկ ամենափոքրը այո:

Վարժ.973

Այո կարելի է պնդել:

Վարժ.974

Ոչ, այն թիվը, որը ավելի փոքր է:

Վարժ.976

Ա) 48, 96, 144:
Բ) 350:

Վարժ.977

Ա)64
Բ)24
Գ)75
Դ)144
Ե)108
Զ)576
Է)630
Ը)924
Թ)405
Ժ)1000
Ժա)195
Ժբ)100

Վարժ.982

12-13, 157-158, 11111-11112:

Վարժ.982

34812, 34832, 34852, 34872, 34892:

%d такие блоггеры, как: